Palić czy nie palić – oto jest pytanie?

Na dworze coraz zimniej, czas się ogrzać przy piecu lub kominku. Ale co palić?
W zależności od rodzaju pieca grzewczego czy kominka, jego budowy i specyfiki, paliwem (opałem) może być np.: węgiel kamienny lub brunatny, drewno, określone rośliny energetyczne (przykładowo wierzba energetyczna) albo gaz ziemny.

Niestety często do pieca wrzucane są też inne rzeczy – nieodpowiednie, których w domu jest wiele. Mowa o odpadach powstających w każdym gospodarstwie domowym: butelkach plastikowych (PET), gazetach, starych opakowaniach po olejach i smarach, odpadkach organicznych. Spalanie większości tych rzeczy jest trujące ze względu na zawarte w nich szkodliwe substancje, które uwalniane są przez zbyt niską temperaturę spalania (ok. 200 – 500 stopni °C) występującą w przydomowych piecach. Skutkiem jest ulatniający się smród oraz emisja szkodliwych związków takich jak: tlenek węgla, tlenek azotu,  metale ciężkie (kadm, rtęć, tytan, ołów), dwutlenek siarki, nieorganiczne związki chloru – chlorowodór, cyjanowodór.  Tlenek węgla jest trujący, może powodować zaczadzenie, którego ofiarą padają corocznie setki osób (źródło www.kominypolskie.com.pl); chlorowodór z wodą może tworzyć kwas solny, substancję silnie żrącą; cyjanowodór z wodą tworzy kwas pruski stanowiący gaz bojowy (Cyklon B – źródło Wikipedia.pl); dwutlenek siarki może powodować problemy w oddychaniu tak u ludzi, jak i u zwierząt, a także obumieranie roślin. Dodatkowo przy spalaniu śmieci emitowany jest pył, który osadza się w okolicy na budynkach, brudzi okna i nas samych, może również być przyczyną problemów z oddychaniem, a nawet astmy.

Palenie śmieci w przydomowych piecach skutkuje również osadzaniem się sadzy i częstymi wydatkami na oczyszczenie pieca i komina. Poza tym spalanie odpadów nieodpowiednich jest niezgodne z Prawem Ochrony Środowiska i Ustawą o Odpadach czego efektem może być kara grzywny 500 złotych, a nawet 30 dni aresztu (które mogą być zasądzone w przypadku niezgodny na przyjęcie mandatu, co skutkuje sprawą w sądzie i możliwym wyrokiem w oparciu o Kodeks Karny).
W Poznaniu jak podał portal epoznan.pl już 2 tysięcy domów i mieszkań zostało skontrolowane przez Straż Miejską.

Zatem co palić, by było nam ciepło i jednocześnie nie groziły nam kary ani problemy ze zdrowiem oraz zanieczyszczenie środowiska?  Oprócz opału charakterystycznego dla naszego pieca grzewczego np.: węgla, jeśli chodzi o odpady dozwolone jest spalanie WYŁĄCZNIE: drewna, kory i korka, trocin, ścinek drewnianych, tektury i papieru, odpadów roślinopochodnych i biodegradowalnych. Natomiast NIE WOLNO spalać: butelek PET, opon, wyrobów z gumy, farb, rozpuszczalników – ze względu na toksyczność, łamanie prawa,
a dodatkowo i nieprzewidziane koszty. Pamiętajmy, że palić należy mądrze chroniąc przy tym siebie, swoje otoczenie, środowisko i kieszeń!

Artykuł jest częścią akcji społecznej pt.: „Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe: akcja uświadamiająca szkodliwość spalania odpadów w piecach przydomowych”,  finansowanej przez Urząd Miasta Poznania. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju. Więcej informacji na stronie www.niespalajmy.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Connect with Facebook

*

2 452 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>